Biltar Tarım

BİLTAR TARIM İŞLETMESi

         Tarım sektöründe ülkemize daha faydalı olabilmek için, bilinçli üretim yapabilmek ve ne açığımız varsa ülke olarak kapatmak için tarla tarımından bahçe tarımına yönelen bir aile şirketiyiz .Bahçecilik olarak toplamda 3200 dekar narenciye ,sert çekirdekli, nar ve zeytin üretimi yapmaktayız. Bunun yanı sıra 5000 dekar da pamuk, mısır, soya ve buğday ekimlerimizde bulunmaktadır. Bilici ailesi olarak yaptığımız üretimlerde başta insan sağlığı olmakla birlikte çevremize de duyarlı üretici olmak için elimizden gelen özeni göstermekteyiz. Üretimlerimiz tamamen Avrupa standartlarında olup her ülkeye gönderilmeye uygundur.

Toplamda yeni dikilen üretime geçmeyen alanlarımızla birlikte 3000 dekar alanımız bulunmakta olup ve senede ortalama 2500 ton mandarin,1000 ton limon,500 ton greyfurt,2000 ton portakal, 500 ton nar ,20 ton zeytin ve 500 tona yakın sert çekirdekli üretimimizle çalıştığımız firmalar aracılığı ile ürünlerimiz iç pazar dahil olmak üzere ihraç edilmektedir .

Bahçeleriz 238 dekar NAR çeşit olarak HİCAZ ve WANDIRFUL dur,30 dekar ZEYTİN çeşit olarak her çeşit bu parselimizde bulunmaktadır kendi zeytin yağımızı kendi tüketimimiz için kullanmaktayız dışarı bir üretimimiz yoktur,250 dekar sert çekirdekli üretimimiz olup bunlar 30 dekar  SAMENTA(yassı şeftali),30 dekar ARTEMİS(normal tüylü şeftali),50 dekar BOREAL(tüysüz nektari),60 dekar kayısı (flopria ve oruncrubi), 30 dekar erik (cemre), 43 dekar copacopana (tüysüz nektari).750 dekar portakal gruplarında farklı çeşitlerimiz bulunmakta bunlar 205 dekar Caracara (orta geçci), 280 dekar fukumato (erkenci),150 dekar navalina (orta erkenci),ve son olarak lane late (geçci) olaraktır.1337 dekar mandarina bulunmakta bunlar 100 dekar primasol(erkenci),300 dekar dobeshi beni(orta erkenci), satsuma rize 80 dekar (orta erkenci),450 dekar w.murcot (ortancı),225 dekar nova-robinson(ortancı ),180 dekar ortanic (geçci) bulunmaktadır. 120 DEKAR Greyfurt olarak RİO RED çeşidimiz vardır.300 dekar limon bulunmakta olup bunlar 100 dekar Mayer(erkenci), 100 dekar Küt diken (orta geçci) ve yine aynı zaman aralığında hasadı olacak olan Zagara Bianca (orta geçci ) limon çeşitlerimiz vardır.

Bahçelerimizde sulama olarak tekne suyu ve kuyu suyu kullanmaktayız. Nisan ortalarına kadar dsi ve sulama birliği olarak bakım ve onarımdan dolayı su kanalarımızda yoktur bu yüzden toplamda büyük küçük olmak üzere 5 adet kuyumuzla sulama suyuna destek vererek bahçelerimize uygulamalar yapıyoruz. Damlama sulama sistemi tüm bahçelerimizde bulunmakta olup eskiler tek sıra hortum  olarak yeni yapılan ve yapılmakta olan sulama sistemlerimiz netafim boruları kullanılarak çift sıra olarak yapılmaktadır.

  Mısır ekimimiz bu sene 4000 dekar olup farklı firmalardan farklı çeşitler ve tarla özelliklerine göre seçilip ekim yapılmaktadır. Tarlalarımız salma sulama sistemi ile tekne suyundan kullanılarak sulanmaktadır.